11 Mayıs 2014 Etkinlikler

“Dünya Türkmenlerinin Eğitim Sorunları” Konulu Sempozyum İstanbul’da Gerçekleştirildi.

\"\"

22 Aralık 2013 tarihinde vakfımız tarafından “Dünya Türkmenlerinin Eğitim Sorunları” konulu Sempozyum Akgün İstanbul Hotel’inde gerçekleştirildi. Uluslararası düzeyde tertip edilen Sempozyum’a Afganistan, Irak, İran, Suriye ve Lübnan Türkmenlerinin temsilcileri katılmışlardır. 

Kamuoyu tarafından yoğun ilgi gören Sempozyum’a,T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı temsilcileri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Avrasya Türk Dernekleri Federasyon başkanı, Irak Türkmeneli Dernekleri Federasyon başkanı, Suriye Türkmenleri Meclis üyeleri, Türk Dünyası sivil toplum örgütleri temsilerinin katılımıyla yoğun bir katılım olmuştur. 

Sempozyum’un açılış konuşmasını Vakıf Başkanımız Mustafa Selçuk yapmıştır. Açılış konuşmasında; \"Dünya Türkmenleri eğitim vakfı olarak 1997 yılında kurulduğumuzda amaçlarımızdan bir tanesi Türkmenlerin eğitim ve yokluk noktasında farkındalığını arttırmaktı. Çok mütevazi ve dar imkanlarla yola çıkıldı. Ama hakikaten bu işe gönül vermiş, dünyada Türkmen varlığını, Türkmen nüfusunun çektiği sıkıntıları içinde hissederek ve bütün bu yoklukların ilacının eğitimde başladığını düşünerek yola çıktık. Bu noktada Türkiye’nin bize vermiş olduğu büyük bir destek var. Bu yolda bizlerin yolunu açacak önemli katkılar sunmuştur\" dedi.

Oturum başkanlığını Avrasya Türk Dernekleri Federasyon başkanı İsmail Cengiz ve Prof.Dr. Suphi Saatçi’nin başkanlığında gerçekleşen Sempozyum’da, Afganistan, Irak, İran, Suriye ve Lübnan da yaşayan Türkmen kardeşlerimizin eğitim sorunları ele alınarak bu sorunların çözülmesinde Türkiye Devletinden destek istenilmiştir.

\"\"

Afganistan Türkmenlerini temsilen vakfımızın genel sekreteri Mehmet İbrahim Mahdum, Irak Türkmenlerini temsilen Türkmeneli Kültür merkezi başkanı Dr. Mustafa Ziya, İran Türkmenlerini temsilen Türkmen Sahra Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Ema Maksudi, Suriye Türkmenlerini temsilen Suriye Demokratik Türkmen Hareketi Başkan yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, Lübnan Türkmenlerini temsilen Lübnan Türk Cemiyeti Başkanı Zaher Sultan konuşma yapmışlardır.

Haberler

E-posta Bülteni