10 Mart 2014 Etkinlikler

 \"\"

Vakfımız tarafından “Dünya Türkmenlerinin Genel Sorunları” konulu sempozyum 07 Temmuz 2013 tarihinde Barcelo Eresin Topkapı Hotel’inde gerçekleştirildi. Afganistan, Irak, İran ve Suriye Türkmenlerinin genel sorunlarının masaya yatırıldığı sempozyuma seçkin davetliler katıldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karacan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Erşat Hürmüzlü, Türkmeneli Federasyon Başkanı Kemal Beyatlı, bir çok sivil toplum örgütlerinin başkanları katıldı. Oldukça yoğun katılım olan sempozyuma ilgi büyüktü. 

Açılış konuşmasını Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu yaptı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, \"Türkmenler\'in, yeni söylenişiyle Türkler\'in, 2 bin yıllık tarihi herkesi korkutuyor. Türkmenler\'in medeniyet inşaedici melekelerinin yeniden harekete geçmesinden korkuluyor\" dedi. 

 

Eresin Otel\'de, Dünya Türkmenleri Eğitim Vakfımız tarafından düzenlenen, Dünya Türkmenlerinin Genel Sorunları Sempozyumu\'nda konuşan Soylu, Türkmenler\'in yeniden tarih sahnesine çıktığını ifade ederek, Türkmenler\'i, Türk milletinin kök hücresinin, mülkiyetinin, tarihsel mirasının sahibi olarak tanımladı. Sempozyumda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Erşat Hürmüzlü ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karacan da birer konuşma yapmışlardır.

\"\"

Sempozyumun 1. Oturumunda Afganistan ve Irak Türkmenlerinin sorunları konuşuldu. Gazeteci yazar Mustafa Selçuk’un oturum başkanlığında yapılan oturumda Mimar Sinan Üniversitesi öğretim Görevlisi Prof. Dr. Suphi Saatçi, vakfımızın Genel sekreteri İbrahim Mahdum konuşmacı olarak yeraldı.

Sempozyumun 2. Oturumunda İran ve Suriye Türkmenlerinin sorunları ele alındı. 

Türkmeneli Federasyon Başkanı Kemal Beyatlı’nın oturum başkanlığında yapılan oturumda Türkmen Sahra Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ema Maksudi, Suriye Demokratik Türkmenler Harekati Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci konuşmacı olarak katıldı.

Haberler

E-posta Bülteni